Evropské Radě přechází Summit EU – Západní Balkán v mírně pozitivní atmosféře

Evropská rada opět potvrdí význam posílení odolnosti, připravenosti, předcházení krizím a schopnosti reakce EU v kontextu měnícího se prostředí hrozeb a změny klimatu. Byznys volá po posílení ekonomiky EU pro její ukotvení, stabilitu a prosperitu.
Dne 18. prosince 2024 proběhne v Bruselu summit Evropské unie se zeměmi západního Balkánu a 19. prosince 2024 se v Bruselu uskuteční řádné zasedání Evropské rady.

Summit EU – západní Balkán
Summity EU se západním Balkánem mají svou historickou tradici. Poslední se konal v roce 2018 za českého předsednictví. Letošní summit však vykazuje několik novinek. Došlo k pokroku Nového plánu růstu pro západní Balkán (2023) a návazně zahájeno čerpání z Nástroje pro reformy a růst pro západní Balkán. V kontextu ruské agrese na UA roste důraz, který členské státy kladou na sladění západobalkánských zemí se společnou zahraniční a bezpečnostní politikou EU, včetně zavádění, implementace a boje proti obcházení restriktivních opatření, zejména vůči Rusku. Posílen je důraz na spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany.

Evropská Rada
• Materiálová, finanční a vojenská podpora Ukrajiny. Finanční potřeby UA pro rok 2024 ve výši výše 46 mld. USD jsou pokryty díky podpoře MMF, EU, US, dalších dárců a restrukturalizaci UA dluhu. Problematické bylo vyčíslení finanční potřeby na rok 2025, neboť původní odhady MMF počítaly s ukončením válečného konfliktu do konce roku 2024. Nový scénář pracuje již s prodloužením konfliktu do konce roku 2025 a odhaduje celkovou finanční potřebu na rok 2025 ve výši 41,5 mld. USD. Velkou část těchto výdajů by měly pokrýt půjčky (tzv. ERA půjčky ve výši 50 mld. USD), které vycházejí z dohody lídrů G7 v Apulii ze dne 14. 6. 2024. ČS EU začaly dne 27. listopadu 2024 projednávat “mini-balíček” sankcí proti RU s cílem přijmout jej do konce HU PRES. 
• Na agendě Evropské rady byla dále situace na Blízkém východě, Vztahy EU-UK a EU-USA (ve světle strategie presidenta Trumpa (Peace Trough Strength). 
• Odolnost, připravenost, krizová prevence a reakce.
V souvislosti se zprávou „Společně bezpečněji: posílení civilní a vojenské připravenosti a pohotovosti Evropy“ Sauliho Niinistöovy, Evropská rada opět potvrdí význam posílení odolnosti, připravenosti, předcházení krizím a schopnosti reakce EU v kontextu měnícího se prostředí hrozeb a změny klimatu. Mottem Niinistöovy zprávy je tzv. komplexní připravenost (comprehensive preparedness), spočívající v propojení všech dimenzí připravenosti na krize, tak aby EU byla schopna účinně předcházet či čelit jakémukoli typu krize od pandemie, přírodní katastrofy a dopadů klimatické změny přes útoky hybridních aktérů po vojenskou invazi do jednoho či více ČS. Doporučení formulovaná ve zprávě by se měla promítnout do přípravy Strategie připravenosti Unie či Bílá kniha o budoucnosti evropské obrany. 
• Migrace, pokračování debaty k inovativním opatřením se zaměřením na vnější dimenzi migrace cílícím na prevenci a potírání nelegální migrace. S tím souvisí plánovaná revize unijní legislativy k návratům a konceptu bezpečných třetích zemí. Společný dopis 15 ČS vyzval Komisi, aby společně s členskými státy navrhla nové způsoby a řešení, jak účinně zabránit nelegální migraci do EU.


BusinessEurope – Varšavská deklarace
Na připravované jednání prosincové Rady EU reaguje evropský byznys společnou deklarací presidentů národních podnikatelských a zaměstnavatelských svazů BusinessEurope podepsané ve Varšavě 29. 11. 2024. 

Pokud si Evropa přeje zůstat kotvou míru, prosperity a stability ve světě poznamenaném rostoucím geopolitickým napětím, potřebuje naléhavě posílit své hospodářství a řešit rostoucí mezeru v konkurenceschopnosti. 
Polské předsednictví Evropské unie se bude shodovat se vstupem nové Evropské komise k moci. To nabízí jedinečnou příležitost znovu nastartovat politiky EU a přizpůsobit je měnící se globální ekonomické a politické realitě a navázat na zprávy Draghiho a Letty s cílem zvýšit investice a růst. To je vzkaz prezidentů BusinessEurope a jejích členských federací, kteří se sešli ve Varšavě na pozvání Polské konfederace Lewiatan – měsíc před začátkem polského předsednictví Evropské unii. 
BusinessEurope znovu zdůrazňuje svou silnou podporu Ukrajině, jejím lidem a jejich evropským ambicím. Evropská unie musí Ukrajině pomoci tím, že zajistí, aby krizová podpora pokračovala v toku, infrastruktura i podniky byly udržovány v provozu a aby se urychlilo úsilí o rekonstrukci. Silná ekonomika je základem pro zajištění toho, aby tato podpora mohla pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné.

BusinessEurope současně vyzývá EU instituce, aby v rámci PL PRES zahájily akce v deseti pro byznys prioritních oblastech: obrana a bezpečnost, nová čistá průmyslová politika, energie a klimat, jednotný trh, méně a lepší regulace, otevřené a bezpečné obchodní politiky, inovace a digitalizace, sociální politiky a nedostatků na trhu práce, investic a rozšíření EU.

Přílohy:

Varšavská deklarace

Průvodní dopis BusinessEurope

Vladimíra Drbalová, poradkyně SP ČR pro mezinárodní organizace a EU




vdrbalova@spcr.cz

Související články