Komise zveřejnila plán ReArm Europe/Připravenost 2030
Komise předložila Bílou knihu o evropské obraně - připravenosti 2030. Komise rovněž v rámci plánu ReArm Europe / Readiness 2030 představila ambiciózní obranný balíček, který členským státům EU poskytuje finanční páky k podpoře prudkého nárůstu investic do obranných abilit.
Zatímco plán ReArm Europe/Readiness 2030 posiluje celoevropské obranné schopnosti novými finančními prostředky, úkolem bílé knihy je formulovat nový přístup k obraně se zaměřením na investiční potřeby. Počítá se v ní se zvýšením výdajů na obranu a významnými investicemi do evropských obranných průmyslových kapacit. Cílem je posílení evropské obranné technologické a průmyslové základny a stimulace inovací.
Zaměření na jednotlivá opatření bílé knihy
Cílem těchto opatření je reagovat na krátkodobou naléhavost podpory Ukrajiny, ale také řešit naléhavou dlouhodobou potřebu posílit bezpečnost a obranu Evropy. Pro účinné řešení těchto problémů je v bílé knize nastíněna řada klíčových opatření:
- Uzavírání mezer ve schopnostech se zaměřením na kritické schopnosti identifikované členskými státy.
- Podpora evropského obranného průmyslu prostřednictvím agregované poptávky a zvýšeného společného zadávání zakázek.
- Podpora Ukrajiny prostřednictvím zvýšené vojenské pomoci a hlubší integrace evropského a ukrajinského obranného průmyslu.
- Prohlubování celoevropského obranného trhu, včetně zjednodušení regulací.
- Zrychlení transformace obrany prostřednictvím průlomových inovací, jako je umělá inteligence a kvantové technologie.
- Posílení evropské připravenosti na krizové scénáře zlepšením vojenské mobility, zásobování a posílením vnějších hranic, zejména pozemní hranice s Ruskem a Běloruskem.
- Posilování partnerství se stejně smýšlejícími zeměmi po celém světě.
Plán ReArm Europe / Readiness 2030
Plán ReArm Europe / Readiness 2030 umožňuje členským státům EU uvolnit výdaje na obranu ve výši přes 800 miliard eur. Prvním pilířem je rozšíření využití veřejného financování obrany na národní úrovni, kdy Komise vyzvala členské státy k aktivaci tzv. národní únikové klauzule v rámci Paktu stability a růstu. To jim umožní zvýšit výdaje na obranu v rámci fiskálních pravidel EU, a to až do výše 1,5 % HDP ročně po dobu čtyř let, přičemž prostředky mohou být využity pouze na obranné výdaje dle klasifikace COFOG.
Druhým pilířem je nový finanční nástroj SAFE (Security Action for Europe), který umožní Komisi získat až 150 miliard eur na kapitálových trzích. Tyto prostředky budou poskytovány členským státům prostřednictvím výhodných dlouhodobých úvěrů pro okamžité a rozsáhlé investice do obranných schopností, zejména prostřednictvím společných nákupů evropského obranného průmyslu. Do programu se budou moci zapojit také Ukrajina, státy EFTA/EEA či kandidátské země EU, které mohou přispět ke společné poptávce a podílet se na nákupech.
Třetím pilířem je mobilizace soukromého kapitálu a rozšíření úvěrových možností Evropské investiční banky (EIB). Plán se zaměřuje na zapojení soukromého sektoru do financování obrany, což podpoří Strategie Unie pro úspory a investice. Cílem je usnadnit investice do obranného průmyslu od startupů až po zavedené podniky a posílit evropský obranný průmysl v dlouhodobém horizontu.
Aktivity Svazu v oblasti obrany a připravenosti
Svaz průmyslu a dopravy ČR v loňském roce spoluzaložil byznysovou koalici v oblasti obrany, bezpečnosti a připravenosti North East Flank (NEF), která sdružuje svazy z Česka, Polska, Dánska, Finska, Norska, Švédska, Estonska, Litvy a nově také Lotyšska a Islandu. Poslední společné prohlášení NEF jsme sdíleli s Úřadem vlády, Stálým zastoupením v Bruselu, europoslanci a dalšími stakeholdery.
K tento týden publikované bílé knize k obraně chystáme vlastní pozici, kterou vytváříme na základě zpětné vazby členů nově založené Pracovní skupiny pro obranný průmysl SP ČR. Výsledný materiál budeme koordinovat také s partnerskými svazy v rámci NEF tak, aby byl náš dosah a možnost zapojit se do formování jednotlivých politik jak na národní, tak na evropské úrovni, co možná největší a nejefektivnější, a to v zájmu firem, které zastupujeme.