Mario Draghi přichází se Strategií konkurenceschopnosti pro Evropu

Mario Draghi přichází se Strategií konkurenceschopnosti pro Evropu

Evropský byznys vítá vydání této komplexní zprávy, která sehraje zásadní roli při utváření budoucích strategií a politik EU.

„Alarmujícím závěrem zprávy je, že Evropská unie zaostává za svými globálními konkurenty – což je realita, kterou evropské společnosti denně zažívají. Plně podporujeme výzvu k upřímné a naléhavé diskusi o rušivých opatřeních, která musí EU přijmout, aby znovu získala svou konkurenční výhodu,“ komentuje Fredrik Persson, prezident Businesseurope a dodává „Budeme věnovat velkou pozornost výzvě po obnovené průmyslové strategii, která správně upřednostňuje opatření, jako je pobídka k produktivním investicím v Evropě, snižování nákladů na energii nebo snižování regulační zátěže pro společnosti. Jádrem takové strategie by měly být tržní síly, spíše než nadměrné veřejné intervence.“

Tři hlavní oblasti opatření k obnovení udržitelného růstu

Za prvé – a to je nejdůležitější – Evropa musí zásadně přeorientovat své společné úsilí na překonání inovační propasti s USA a Čínou, zejména v oblasti vyspělých technologií.

Evropa uvízla ve statické průmyslové struktuře s několika novými společnostmi, které povstaly, aby narušily stávající průmyslová odvětví nebo vyvinuly nové motory růstu. Ve skutečnosti neexistuje žádná společnost z EU s tržní kapitalizací vyšší než 100 miliard EUR, která by byla založena od nuly v posledních padesáti letech, zatímco všech šest amerických společností s oceněním nad 1 bilion EUR bylo vytvořeno v tomto období. Tento nedostatek dynamiky se sám naplňuje.

Jelikož se společnosti z EU specializují na vyspělé technologie, kde je potenciál pro průlom omezený, utrácejí méně na výzkum a inovace (R&I) – v roce 2021 o 270 miliard EUR méně než jejich protějšky v USA. Problém není v tom, že by Evropě chyběly nápady nebo ambice. Máme mnoho talentovaných výzkumníků a podnikatelů, kteří přihlašují patenty. Inovace jsou však v další fázi zablokovány: nedaří se nám převést inovace na komercializaci a inovativním společnostem, které se chtějí v Evropě rozšířit, v každé fázi brání nekonzistentní a omezující předpisy.

V důsledku toho mnoho evropských podnikatelů raději hledá financování od amerických investorů rizikového kapitálu a expanduje na americký trh. V letech 2008 až 2021 téměř 30 % „unicorns” založených v Evropě – startupů, které měly hodnotu přes 1 miliardu USD – přemístilo své sídlo do zahraničí, přičemž velká většina se přestěhovala do USA.

Se světem, který je na vrcholu revoluce umělé inteligence si Evropa nemůže dovolit setrvat ve „středních technologiích a průmyslových odvětvích“ minulého století. Musíme uvolnit náš inovační potenciál. To bude klíčové nejen pro vedoucí postavení v nových technologiích, ale také pro integraci umělé inteligence do našich stávajících odvětví, aby mohla zůstat v popředí.
Ústřední částí této agendy bude poskytnout Evropanům dovednosti, které potřebují, aby mohli využívat nové technologie, aby technologie a sociální začlenění šly dohromady. Zatímco Evropa by se měla snažit vyrovnat USA, pokud jde o inovace, my bychom měli usilovat o to, abychom USA předčili v poskytování příležitostí ke vzdělávání a vzdělávání dospělých a dobrých pracovních míst pro všechny po celý život.

Druhou oblastí činnosti je společný plán dekarbonizace a konkurenceschopnosti.

Budou-li ambiciózní evropské cíle v oblasti klimatu spojeny s koherentním plánem na jejich dosažení, bude dekarbonizace pro Evropu příležitostí. Pokud však nedokážeme koordinovat naše politiky, existuje riziko, že dekarbonizace by mohla být v rozporu s konkurenceschopností a růstem.

Přestože ceny energie ze svých maxim výrazně klesly, společnosti v EU stále čelí cenám elektřiny, které jsou 2–3krát vyšší než v USA. Placené ceny zemního plynu jsou 4-5x vyšší. Tento cenový rozdíl je způsoben především nedostatkem přírodních zdrojů v Evropě, ale také zásadními problémy našeho společného energetického trhu. Tržní pravidla brání průmyslovým odvětvím a domácnostem využívat všechny výhody čisté energie ve svých účtech. Vysoké daně a nájemné zachycené finančními obchodníky zvyšují náklady na energii pro naši ekonomiku.

Ve střednědobém horizontu pomůže dekarbonizace přesunout výrobu energie k bezpečným, nízkonákladovým čistým zdrojům energie. Fosilní paliva však budou i nadále hrát ústřední roli při stanovování cen energie alespoň po zbytek tohoto desetiletí. Bez plánu na přenesení výhod dekarbonizace na koncové uživatele budou ceny energií nadále tížit růst.

Globální snaha o dekarbonizaci je také příležitostí k růstu pro průmysl EU. EU je světovým lídrem v oblasti čistých technologií, jako jsou větrné turbíny, elektrolyzéry a nízkouhlíková paliva, a více než jedna pětina čistých a udržitelných technologií na celém světě se vyvíjí právě zde.

Není však zaručeno, že Evropa této příležitosti využije. Čínská konkurence se stává akutní v odvětvích, jako jsou čisté technologie a elektrická vozidla, poháněná silnou kombinací masivní průmyslové politiky a dotací, rychlými inovacemi, kontrolou surovin a schopností vyrábět na celém kontinentu.

K dekarbonizaci musí dojít v zájmu naší planety. Aby se však stala také zdrojem růstu pro Evropu, budeme potřebovat společný plán zahrnující průmyslová odvětví, která vyrábějí energii, a odvětví, která umožňují dekarbonizaci, jako jsou čisté technologie a automobilový průmysl.

Třetí oblastí činnosti je zvýšení bezpečnosti a snížení závislostí.

Bezpečnost je předpokladem udržitelného růstu. Rostoucí geopolitická rizika mohou zvýšit nejistotu a utlumit investice, zatímco velké geopolitické otřesy nebo náhlá zastavení obchodu mohou být extrémně rušivé. Jak se éra geopolitické stability vytrácí, roste riziko, že rostoucí nejistota se stane hrozbou pro růst a svobodu.

Evropa je obzvláště exponovaná. Spoléháme se na hrstku dodavatelů kritických surovin, zejména Čínu, i když celosvětová poptávka po těchto materiálech exploduje v důsledku přechodu na čistou energii. Jsme také velmi závislí na dovozu digitální technologie. Pokud jde o výrobu čipů, 75–90 % celosvětové kapacity výroby plátků je v Asii.

Tyto závislosti jsou často obousměrné – například Čína spoléhá na to, že EU absorbuje její nadměrnou průmyslovou kapacitu – ale další velké ekonomiky, jako jsou USA, se aktivně pokoušejí rozmotat. Pokud EU nezasáhne, riskujeme, že budeme vystaveni nátlaku.
V tomto prostředí budeme potřebovat skutečnou „zahraniční ekonomickou politiku“ EU, abychom si zachovali svobodu – takzvaný státnický řemeslo. EU bude muset koordinovat preferenční obchodní dohody a přímé investice se zeměmi bohatými na zdroje, vytvářet zásoby ve vybraných kritických oblastech a vytvářet průmyslová partnerství, aby zajistila dodavatelský řetězec klíčových technologií. Pouze společně můžeme vytvořit potřebnou tržní páku, abychom to všechno dokázali.

Mír je prvním a hlavním cílem Evropy. Ale fyzické bezpečnostní hrozby rostou a my se musíme připravit. EU je kolektivně druhým největším světovým výdajem na armádu, ale neodráží se to v síle naší obranné průmyslové kapacity.

Obranný průmysl je příliš roztříštěný, což brání jeho schopnosti vyrábět ve velkém, a trpí nedostatkem standardizace a interoperability zařízení, což oslabuje schopnost Evropy jednat jako soudržná síla. Například v Evropě je provozováno dvanáct různých typů bojových tanků, zatímco USA vyrábí pouze jeden.

Související články