SP ČR dnes na tripartitě projedná rizika návrhu zákona o dřívějších odchodech do důchodu

Na dnešním jednání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky chce delegace vedená prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Janem Rafajem projednat za zaměstnavatele především návrh zákona, který rozšiřuje okruh zaměstnanců s nárokem na dřívější odchod do starobního důchodu u tzv. náročných profesí. SP ČR varuje, že zahrnutí pracovníků rovněž ve 3. kategorii rizikových prací ohrozí již tak napjatý trh práce.

Svaz průmyslu a dopravy upozorňuje, že v tomto smyslu chybí detailní analýza dopadů návrhu zákona na trh práce, a to zejména s ohledem na to, že postupný dřívější odchod do důchodu těchto pracovníků by vytvořil další tlak na již tak napjatý trh práce, a to zejména v regionech, kde je koncentrace pracovníků ve 3. kategorii prací u firem nejvyšší . Mezi takové regiony patří především Moravskoslezský kraj, kde by odliv pracovníků mohl mít fatální dopady na zaměstnavatele s důsledky pro celou ekonomiku regionu, zejména s ohledem na riziko nižší konkurenceschopnosti firem, schopnosti plnit stávající závazky a potenciálu rozvoje spočívajícím v nových zakázkách.

„Obecně je problémem návrhu zákona také to, že obsahuje řadu nejasností a nesrovnalostí ohledně zařazování zaměstnanců do kategorií, vykazování rizik a výpočtu zvýšeného pojistného na sociální zabezpečení,“ říká Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Také není jasné, jak budou posuzováni ti, kteří pracují v riziku jen několik dní v měsíci, oproti těm, kteří v něm tráví celou směnu.“

Svaz dlouhodobě prosazuje, aby se Česká republika zaměřila na investice do technologického rozvoje a přechodu k méně náročným profesím. Svaz chce proto na dnešním jednání tripartity jednat o úpravě zákona tak, aby se snížení důchodového věku týkalo pouze zaměstnanců zařazených do 4. kategorie prací, u kterých je rizikovost prací výrazně vyšší a dostupnými ochrannými prostředky a postupy neodstranitelná.

Dalším tématem, o kterém chce SP ČR jednat, je návrh státního rozpočtu na rok 2025, zejména výše poplatků za podporované zdroje energie (POZE). Svaz soustavně upozorňuje na nedostatečné financování POZE. Předmětem diskuze budou také pokračující opatření pro firmy, které zasáhly zářijové povodně. SP ČR oceňuje rychlé jednání a uvolnění mimořádných prostředků na vypořádání se s následky ničivé vody, většina klíčových požadavků, které pomohou firmám vrátit se k provozování činnosti, již bylo sjednáno. Zbývá však například dořešit, proč velké podniky nemohou čerpat zvýhodněné úvěry na obnovu podnikání.

Související články