Společná výzva svazů CEE ke zjednodušení regulací pro firmy v EU
Evropské podniky čelí stále větší zátěži v podobě nadměrné regulace, která negativně ovlivňuje jejich konkurenceschopnost na globálním trhu. Nadměrné administrativní požadavky a složité regulatorní rámce zatěžují zejména malé a střední podniky, které čelí vysokým nákladům a nejistotě v plánování.
Proto jsme se za Svaz průmyslu a dopravy ČR spolu s partnery z Rakouska, Chorvatska, Maďarska, Rumunska, Slovinska a Slovenska připojili ke společné deklaraci (Joint Statement of the Central and Eastern European Initiative – CEEI). Společným hlasem vyzýváme k zásadnímu zjednodušení regulací a odstranění zbytečné byrokracie prostřednictvím tzv. Omnibus návrhu, který bude předložen 26. února 2025.
V dokumentu uvádíme, že vzhledem k tomu, že Evropa čelí v mnoha ohledech závažným poruchám, neměly by být žádné nápady na posílení evropské konkurenceschopnosti vyloučeny, včetně dobrovolného uplatňování jednoho či více právních předpisů.
Klíčové požadavky deklarace
1) Směrnice o náležité péči v oblasti udržitelnosti podniků (CSDDD)
- Výrazné zjednodušení nebo zrušení této směrnice, která má významný dopad na všechny podniky, včetně těch malých a středních.
- Odpovědnost podniků by měla být omezena pouze na přímé dodavatele (tier 1), se kterými mají smluvní vztah.
- Zrušení článku 4(2) o fragmentaci vnitřního trhu, který by umožnil vznik 27 různých národních úprav.
- Snížení nepřiměřených sankcí (nyní až 5 % globálního obratu) a důraz na podporu firem místo represí.
2) Směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti podniků (CSRD)
- Radikální snížení počtu požadovaných výkazů, zejména u malých a středních podniků.
- Snížení současných 1 200 bodů povinného reportingu na nezbytné minimum.
- Zrušení povinného iXBRL tagování v rámci Evropského jednotného elektronického formátu (ESEF), které je nákladné a administrativně složité.
3) Taxonomie EU
- Přehodnocení relevance a praktičnosti taxonomie pro kapitálové trhy, investory a reálnou ekonomiku.
- Sjednocení pravidel s důležitými trhy, jako jsou USA, Velká Británie a Asie.
- Zajištění ochrany citlivých firemních údajů a omezení nepřímých dopadů na malé a střední podniky.
- Sjednocení požadavků taxonomie s CSRD s cílem minimalizovat administrativní a finanční zátěž firem.
4) Další regulační opatření
- Odklad a revize dalších složitých pravidel Zelené dohody (Green Deal), jako je CBAM (uhlíkové clo), nařízení o odlesňování, regulace nucené práce, regulace obalů a eko-design.
- Zajištění toho, aby se během legislativního procesu pozastavila platnost právních předpisů, které Omnibus návrh ovlivní.
Evropa potřebuje konkrétní kroky, které posílí její konkurenceschopnost a sníží byrokratickou zátěž podniků. Tato deklarace je jasným signálem, že firmy ze střední a východní Evropy požadují odvážné reformy, nikoliv kosmetické úpravy a prázdné fráze.
Svaz průmyslu a dopravy ČR bude nadále aktivně vystupovat za snížení regulatorní zátěže a podporu našich podniků na evropské úrovni, kde jsme kromě členství v konfederaci evropského podnikání BusinessEurope aktivní v neformálních koalicích a dalších iniciativách, jako právě Středoevropská iniciativa, EuropeUnlocked, North East Flank a další.
Deklaraci jsme sdíleli s eurokomisaři, europoslanci, stálým zastoupením v Bruselu a také na národní úrovni s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Podobné kroky jsme zkoordinovali napříč iniciativou s dalšími svazy, abychom dosáhli co největšího dopadu. Již jsme také obdrželi pozitivní zpětnou vazbu z více úrovní.
Celý text deklarace naleznete zde.