Svaz uplatnil stanovisko do konzultace USA o omezení vývozu čipů pro AI

Úřad pro průmysl a bezpečnost (BIS) ministerstva obchodu USA revidoval kontroly vyspělých počítačových integrovaných obvodů podle nařízení o správě vývozu (EAR) a přidává novou kontrolu umělé inteligence pro některé vyspělé uzavřené modely AI dvojího použití. V souvislosti s rozšířením těchto kontrol, které jsou podle BIS nezbytné pro ochranu zájmů národní bezpečnosti a zahraniční politiky USA, přidává BIS nové licenční výjimky a aktualizuje povolení pro datová centra ověřených koncových uživatelů, aby usnadnila vývoz, reexport a převod (v rámci země) pokročilých výpočetních integrovaných obvodů koncovým uživatelům v destinacích, které nevyvolávají obavy o národní bezpečnost nebo zahraniční politiku.
Svaz průmyslu a dopravy ČR jako zástupce podnikatelské sféry a největší zaměstnavatelský svaz v ČR, jehož členové usilují o rozvoj nových technologií a pokračování česko-americké spolupráce, vyzval k přehodnocení návrhu. Svaz požádal Úřad pro průmysl a bezpečnost, aby v pravidle pro šíření AI uplatnil stávající skupiny zemí.
Svaz zastupuje široké spektrum firem, včetně těch, které jsou napojeny na americký trh, ať už jako investoři v USA, nebo jako firmy spolupracující s americkými partnery v oblasti moderních technologií.
- USA jsou pro Českou republiku strategickým partnerem. Mezi americké investory v České republice patří společnosti z obranného, leteckého, telekomunikačního a IT průmyslu. Zároveň český kapitál vytvořil v USA za posledních pět let více než dva tisíce pracovních míst. A naše firmy investovaly do americké ekonomiky více než šest miliard dolarů.
- Pro Českou republiku je zajištění přístupu k vyspělým čipům klíčové pro její budoucnost v oblasti vývoje umělé inteligence. Tyto čipy jsou základem technologií umělé inteligence a pohánějí vše od zpracování dat až po složité algoritmy strojového učení. Zajištění přístupu ke špičkovým čipům není jen o technologickém pokroku; jde o udržení hospodářské konkurenceschopnosti, podporu inovací a zajištění strategické pozice ve vyvíjejícím se digitálním prostředí. Navíc je součástí širšího úsilí v rámci země o posílení ekonomické bezpečnosti, a proto je i nadále důvěryhodným partnerem a spojencem na všech úrovních.
- Prozatímní finální pravidlo Úřadu pro průmysl a bezpečnost (BIS) o šíření umělé inteligence zavádí nový systém klasifikace cílových zemí, který určuje, jakým způsobem se na technologie související s umělou inteligencí vztahují vývozní kontroly. Ačkoli je cíl jasný, vytvoření zcela nové klasifikace zemí je zbytečné, BIS by měl tyto klasifikace v pravidle o šíření AI sladit se stávajícími soubory zemí v dodatku č. 1 k části 740 nařízení o správě vývozu (EAR). Tím by se zjednodušily předpisy, snížily náklady na dodržování předpisů pro podniky a zajistil by se konzistentnější přístup ke kontrole vývozu, přičemž by se stále plnily cíle šíření AI v oblasti národní bezpečnosti.
- Jsme přesvědčeni, že používání zavedených skupin zemí vede k vyšší efektivitě a nižší složitosti regulace a zároveň odráží rizika pro národní bezpečnost. Stávající systém znamená pro průmysl konzistentnost spojenou s nižší administrativní nejistotou. Lépe přispěje k šíření AI a koordinaci. Je znepokojující, že jako člen NATO, blízký spojenec USA a bezpečnostní a hospodářský partner byly spojenecké evropské země, včetně České republiky, nevysvětlitelně vyloučeny ze skupiny nejméně omezených zemí.
- Toto vyloučení je navíc v rozporu s předchozími rozhodnutími BIS o kontrole vývozu jiných citlivých technologií, zařízení pro výrobu polovodičů nebo vysoce výkonné výpočetní techniky. Například v předchozích rozhodnutích o pravidlech týkajících se zařízení pro výrobu polovodičů a vysoce výkonné výpočetní techniky BIS důsledně zařazovala členy NATO a další důvěryhodné partnery do preferenčních licenčních rámců. Pravidla jako „Advanced Computing Rule“ (87 FR 62186) nebo „Semiconductor Manufacturing Equipment Controls“ (88 FR 73458) jsou konkrétními příklady, které ukazují, že stávající seskupení zemí poskytují spolehlivý a účinný mechanismus pro provádění kontroly vývozu.
- Zavedení zcela nového souboru skupin zemí rovněž znamená pro průmysl značné náklady na dodržování předpisů. Vývozci se již musí orientovat ve složitých skupinách zemí EAR při určování licenčních požadavků na různé kontrolované položky. Nové soubory zemí určení vyžadují, aby vývozci prováděli dvojí klasifikaci - nejprve podle zavedených skupin zemí EAR a poté podle souborů zemí určení podle pravidla šíření AI.
- Vývozní rizika spojená se zeměmi, jako je Česká republika, jsou minimální a měla by být řízena v rámci stávající skupiny zemí A, která zahrnuje spojence v NATO, mnohostranné partnery v oblasti kontroly vývozu a klíčové ekonomické spojence.
Závěrem bychom rádi shrnuli, že plně chápeme cíl pravidla pro šíření AI, kterým je vyvážit priority národní bezpečnosti s vedoucím postavením v oblasti ekonomiky a technologií. Zavedení systému cílových zemí, který vylučuje nejbližší spojence, však tyto cíle oslabuje. Domníváme se, že sladěním pravidla šíření AI se stávajícími skupinami zemí EAR může BIS zlepšit účinnost regulace, posílit mezinárodní partnerství, snížit problémy s dodržováním předpisů a zajistit účinnost národní bezpečnosti, přičemž stávající skupiny zemí EAR již odrážejí důkladné posouzení národní bezpečnosti.
Vzhledem k těmto závěrům vyzýváme BIS, aby revidovala pravidlo pro šíření AI a sladila skupiny zemí určení se skupinami zemí v dodatku č. 1 k části 740 EAR.