Evropští lídři v Budapešti o dohodě o konkurenceschopnosti
Šéfové států a vlád Evropské unie se scházejí 8. listopadu 2024 v Budapešti na neformálním summitu v rámci HU PRES, aby společně podepsali Deklaraci, ve které vyjadřují své odhodláni urychleně posílit konkurenceschopnost, rozvíjet společnou hospodářskou prosperitu a zajistit suverenitu a globální vliv EU a zároveň učinit z EU první klimaticky neutrální kontinent na světě. V konfrontaci s novou geopolitickou realitou a stále složitějšími výzvami identifikovali evropští lídři v dubnu 2024 v Bruselu klíčové faktory konkurenceschopnosti v souvislosti s přípravou Nové evropské dohody o konkurenceschopnosti.
Klíčové body deklarace:
Jednotný trh
Jednotný je páteří integrace EU, ale i nejsilnějším katalyzátorem růstu, prosperity a solidarity mezi členskými státy. Je klíčový pro naši globální konkurenceschopnost, podporuje inovace, investice a ekonomickou odolnost. Komise je vyzvána, aby předložila novou a komplexní horizontální strategii pro prohlubování jednotného trhu (červen 2025), která by se měla zabývat: (1) odstraněním zbývajících překážek při zajištění rovných podmínek; 2) zlepšení stávajících pravidel a zajištění jejich provádění a prosazování; a (3) navrhnout silnější a účinnější rámec správy jednotného trhu.
Unie spoření a investic
Evropské kapitálové trhy musí být skutečně integrované a přístupné všem občanům a podnikům v celé Unii a prospěšné všem členským státům. Prostředí, které podporuje investice a zlepšuje přístup k financím, zajistí, že naše inovativní společnosti budou schopny expandovat na jednotný trh a konkurovat globálně. Ambiciózní program k dosažení Evropské unie úspor a investic, zahrnující jak bankovní unii, tak unii kapitálových trhů, by měl být vypracován do roku 2026.
Průmysl
Nová evropskou průmyslová politika musí zajistit růst klíčových technologií zítřka, zdokonalit stávající nástroje EU, jako jsou důležité projekty společného evropského zájmu, a modernizovat pravidla a postupy hospodářské soutěže EU s cílem zvýšit naši konkurenceschopnost na globální úrovni. Úsilí bude věnováno zajištění spolehlivého a neomezeného přístupu ke kritickým surovinám a vytvoření podmínek pro úspěšnou průmyslovou obnovu a dekarbonizaci.
Výzkum a inovace
Unie musí zůstat v čele technologického pokroku, zejména v převratných technologiích. Odvětví jako AI, kvantová technologie, biotechnologie, vesmír, pokročilé materiály a technologie s nulovou sítí vyžadují zvláštní pozornost. Je třeba zajistit „nepřetržitý přístup“ k řešení tohoto problému mezi akademickou obcí, průmyslem a veřejnými institucemi, prostřednictvím sítě vzájemně propojených mechanismů financování a ambiciózních strategií zadávání veřejných zakázek.
Energie
Dosažení skutečné energetické unie (do roku 2027) je klíčem k zajištění naší konkurenceschopnosti a odolnosti a k zajištění hojné, dostupné a čisté energie v celé EU. To slouží dvojímu účelu – dosažení strategické energetické suverenity a dosažení našeho cíle klimatické neutrality do roku 2050. připravenost a konkurenceschopnost. Cílem m je vybudovat konkurenceschopný dekarbonizovaný energetický systém prostřednictvím obnovitelných zdrojů a nízkouhlíkových technologií, energetické účinnosti a flexibility. Za tímto účelem dále urychlíme přechod našich energetických systémů, zejména zjednodušením právních předpisů EU, poskytnutím spolehlivého investičního rámce a dalšími investicemi do přeshraničních elektrických sítí, skladování a propojení.
Cirkulární ekonomika
EU musí být i nadále světovým lídrem v pokroku směrem k oběhovému hospodářství účinněji využívajícímu zdroje. Rozvineme integrovaný trh pro druhotné materiály. Je třeba změnit paradigma současné výroby a začlenit udržitelné postupy a inovace do ekonomického rámce EU a především dokončit práci na projednávaných návrzích v rámci akčního plánu pro oběhové hospodářství, a vyzýváme Komisi, aby jako prioritu předložila svůj zákon o oběhovém hospodářství.
Digitalizace
Digitální transformaci je třeba urychlit investicemi do digitální infrastruktury, překonáním přeshraničních překážek v odvětví telekomunikací pomocí špičkových technologií. Komise je vyzvána aby do poloviny roku 2025 předložila evropskou technologickou strategii, která posílí technologické schopnosti EU a urychlí digitalizaci napříč průmyslovými odvětvími a podpoří rozvoj inovativních technologií.
Sociální oblast
Talent v Evropě musí být plně mobilizován. Je třeba podporovat vytváření vysoce kvalitní pracovní míst v celé Evropě a řešit mezery v dovednostech a pracovních silách v kontextu širších demografických trendů a zelené a digitální transformace. Komise je vyzvána, aby v průběhu roku 2025 předložila aktualizovaný Evropský program dovedností.
Obchod
EU byla vždy zastáncem otevřeného obchodu a multilateralismu, ale musí se i nadále přizpůsobovat v kontextu zvýšeného geopolitického napětí a zrychlených technologických změn. Začlenění hospodářských, environmentálních, sociálních a bezpečnostních cílů do naší obchodní politiky musí být naším zastřešujícím cílem. Je nezbytné vypracovat ambiciózní, silnou, otevřenou a udržitelnou obchodní politiku, která umožní spravedlivým dohodám o volném obchodu prosazovat zájmy EU, ekonomickou diverzifikaci a odolnost.
Regulační rámec
Regulace EU musí být účinnější, aby bylo možné co nejlépe využít tvůrčí síly v podnikání a občanské společnosti, a zejména v našich malých a středních podnicích. Regulační rámec EU musí být jednodušší, předvídatelnější a stabilnější. Bude vypracován ambiciózní plánu, jak dramaticky snížit administrativní zátěž a požadavky na podávání zpráv ze strany podniků.
Česká republika přichází na summit se silným poselstvím
• Zajistit cenově dostupné a bezpečné dodávky energie.
• Soulad všech politik EU s cílem posilování konkurenceschopnosti. Z toho důvodu nepodporuje další zpřísnění klimatických opatření, zejména stanovení 90% redukčního cíle pro rok 2040. Volá po další diskusi o revizi některých již schválených opatření, aby odpovídala aktuálnímu vývoji ekonomiky a umožnila splnit klimatické cíle EU nákladově efektivním a sociálně spravedlivým způsobem – například pokud jde o redukce emisí CO2 z aut nebo některé parametry systému emisních povolenek pro budovy a silniční dopravu.
• Poukázat na ambiciózně stanovené cíle pro snížení emisí CO2 z aut, které neodpovídají současné nízké poptávce po bezemisních vozidlech. Vyzvat Komisi k urychlení přezkumu příslušného nařízení s cílem optimalizace stanovených cílů, včetně vyhodnocení reálnosti zákazu spalovacích motorů v roce 2035.
• Zdůraznit potřebu vytvoření příznivého podnikatelského prostředí na vnitřním trhu skrze radikální snížení administrativní zátěže a deregulaci. Vyjádřit otevřenost Draghiho návrhu na zavedení šestiměsíčního období na začátku každého legislativního cyklu bez nových legislativních aktivit k dostatečnému posouzení existující unijní legislativy.
• Střízlivý přístup k přijímání nové legislativy. Předkládané návrhy musí naplňovat principy lepší normotvorby, být podloženy kvalitními dopadovými studiemi na úrovni EU, jednotlivých členských států i na obchodní a jiné vztahy se třetími státy, a testy konkurenceschopnosti i testy pro MSP.
Evropský byznys v rámci hnutí Europe Unlocked
„Pokud máme být úspěšní, potřebujeme celoekonomický přístup, který posílí vyhlídky nejen evropské průmyslové základny, „ale také služeb a malých i velkých podniků“ říká Kieran O'Keeffe, výkonný ředitel Europe Unlocked av aktuální publikaci „ Otočit klíčem a odemknout evropskou konkurenceschopnost vyzývá vedoucí představitele EU, aby:
• vytvořit řádně fungující jednotný trh;
• uvolnit potenciál evropské digitální ekonomiky;
• zajistit lepší regulaci v praxi – nejen na papíře;
• podporovat silné stránky EU v celosvětovém obchodu;
• zajistit účinný zelený přechod;
• Zajistit agilní pracovní sílu pro udržitelnou ekonomiku založenou na znalostech.
https://europeunlocked.eu/wp-content/uploads/Europe-Unlocked-Call-To-Action.pdf
Vladimíra Drbalová, poradkyně SP ČR pro mezinárodní organizace a EU