Česko na křižovatce: Evropa má šanci, ale je potřeba zásadní obrat

Zahájení konference Česko na křižovatce 3, na níž Svaz průmyslu participoval jako jeden z partnerů, dominovala témata obrany, výzkumu a vývoje a přehodnocení stávajících politik Evropské unie.
Podle prezidenta Svazu průmyslu Jana Rafaje má Evropa stále šanci, ale je třeba zásadní obrat: zvýšit obranyschopnost, podpořit obranný výzkum a vývoj a nabudit skomírající ekonomiku EU. Potřebujeme radikální změnu myšlení, dokončení jednotného trhu, adekvátní obchodní politiku, vyhrát boj s drahými energiemi a konečně: důsledný legislativní a regulační detox. Jedině tak nastartujeme globální konkurenceschopnost Evropy.
Nepřehlédněte: Projděte si Priority českého byznysu v EU Svazu průmyslu
Premiér Petr Fiala pojal svou úvodní řeč jako „vyúčtování“ ekonomického restartu ČR. Podle něj se Česká republika nachází na začátku proměny, která potrvá přibližně dekádu.
Jako první přišla na přetřes zmíněná obrana. Vláda již dříve zvýšila obranný rozpočet na dvě procenta HDP, která jsou předepsána pro všechny členy NATO, a naplánovala další zvyšování každý rok o dvě desetiny procenta až do roku 2030. Česká armáda prochází podle slov premiéra bezprecedentní modernizací, přičemž významná část investic směřuje do českého obranného průmyslu, který se nyní prudce rozvíjí a jeho potenciál stále roste.
„Tyto investice se nám vrátí v podobě technologického náskoku a velmi dobře ohodnocených pracovních míst,“ zdůraznil premiér.
„Budoucnost českého obranného průmyslu není ani tak v rozšíření výrobní kapacity, ale ve výzkumu a vývoji. Chybí tomu však národní koordinátor, který by pracoval v přehledném ekosystému,“ doplnil Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Strategické investice nejen do obrany dosáhly vloni 250 miliard korun, což je podle premiéra rekordní číslo a poměrově staví Českou republiku na druhé místo v žebříčku EU. „Za celé volební období jsme proinvestovali přes půl bilionu korun, a to už je velmi znát, nejvíce je to patrné na dopravní infrastruktuře,“ podotkl premiér.
Některé chronické potíže přetrvávají
Jiná zákoutí českého průmyslu už na tom tak dobře nejsou. Největší problémy způsobují českým výrobním podnikům ceny energií, paralýza stavebního zákona, zhoršující se geopolitická bezpečnost a nesplnitelné cíle, kterých se ještě zcela nevzdala Evropská komise.
„Komise ještě stále úplně nepochopila, proč je cena energií vysoká, a neumí na to správně zareagovat, drží se starých modelů. U vodíku si neumí přiznat, že původní evropský plán mít 40 procent vodíku z obnovitelných zdrojů energie, je zcela nedosažitelný. Pokud nevyřešíme tyto věci, zaděláváme si na daleko větší problém, než má dnes sektor automotive,“ vypočítal Jan Rafaj.
Na akutních úkolech už se v Evropě pracuje
Řadu domácích úkolů, kterými je úspěch jednotlivých evropských států podmíněn, musí vypracovat Evropská unie. Upadající konkurenceschopnost a obvyklé chronické problémy EU zásadně nabyly na naléhavosti ve chvíli, kdy se nástup nového amerického prezidenta proměnil v celosvětový ekonomický velký třesk.
„Zanedbávání klíčových evropských otázek dříve ohrožovalo jen růst, v kombinaci s nekontrolovanou celní válkou by však ohrozilo i evropskou bezpečnost,“ poznamenal premiér.
Nová Evropská komise už má mezi akutními prioritami zásadní snížení byrokracie a připravuje jednotlivé sektorové balíčky úprav. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj ocenil, že vyjednávání v rámci EU se České republice v poslední době daří. Našla dostatek podpory pro zmírnění nové emisní normy EURO 7, napomohla některým deregulacím v zemědělství nebo dosáhla přijetí jádra do takzvané taxonomie.
„Neúspěšné jsou zatím snahy o změny v systému emisních povolenek. Musíme postupovat bod po bodu, nic jiného v EU nefunguje,“ vysvětluje premiér.
Jednání o clech s USA prověří evropskou trpělivost
Trpělivost a pevné nervy budou podle něj klíčové také při jednání EU o nových clech se Spojenými státy. „Emoce jsou rozjitřené, ale musíme postupovat pragmaticky a promyšleně. Nekontrolovatelná obchodní válka by poškodila úplně všechny. Je třeba dělat vše pro to, abychom se jí vyhnuli,“ poznamenává.
Na americké straně zatím není velký zájem o jednání, přestože EU nabízí svému spojenci nulová cla. Doufat, že evropské státy začnou vyjednávat každý za sebe, je podle Petra Fialy zbytečné.
„Sám si to žádný stát nevyjedná. To je iluze. Teď musíme držet spolu, být trpěliví a přijmout patřičná opatření, která nás ochrání před případnou vlnou produkce z Asie, která ztratí uplatnění na trhu v USA,“ vypočítal premiér.