Stanovisko k novele vyhlášky o požární prevenci

Nezbytnost navrhované právní úpravy § 41 vyhlášky č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci) přímo souvisí s úpravou řízení a postupů při povolování staveb v návaznosti na novelizaci stavebního práva.
Nový stavební zákon upravuje povolovací řízení do jediného jednostupňového řízení, přičemž dochází k zavedení nových druhů projektových dokumentací, včetně jejich obsahových náležitostí. S ohledem na tuto skutečnost dochází k novému znění prováděcích vyhlášek stavebního zákona, konkrétně vyhlášky č. 131/2024 Sb., o dokumentaci staveb, která stanovuje podrobnosti jednotlivých druhů projektových dokumentací. Pro jednostupňové povolovací řízení je snížena podrobnost dokumentace pro povolení záměru. Zároveň je stavebník povinen zpracovat před zahájením stavby prováděcí dokumentaci, která má vyšší míru podrobnosti. Dokumentace pro povolení záměru bude společně s dokumentací pro provádění stavby podkladem pro posouzení požární bezpečnosti stavby podle zákona o požární ochraně. Obsah a rozsah nových druhů projektové dokumentace se značně liší od stávající právní úpravy, což přímo vyžaduje navrhovanou aktualizaci stávajícího § 41 vyhlášky o požární prevenci tak, aby byl zajištěn vzájemný soulad obsahu a rozsahu podrobnosti požárně bezpečnostního řešení s obsahem a rozsahem podrobnosti projektové dokumentace.
V řešeném § 41 vyhlášky o požární prevenci je stanoven obsah a rozsah požárně bezpečnostního řešení na základě zmocnění uvedeného v § 31a zákona o požární ochraně. Požárně bezpečnostní řešení se v souladu s ustanovením § 40 odst. 2 zákona o požární ochraně zpracovává pro stavby kategorie I (představují mírné nebezpečí), II (představují vyšší nebezpečí) a III (představují vysoké nebezpečí). V požárně bezpečnostním řešení jeho zpracovatel prokazuje shodu navrhovaného záměru stavby s technickými podmínkami požární ochrany pro navrhování staveb stanovenými zejména ve vyhlášce o technických podmínkách požární ochrany staveb, přičemž je odkazováno na příslušné české technické normy. Požárně bezpečnostní řešení tvoří nedílnou součást dokumentace nebo projektové dokumentace stavby, podle které se stavební záměr povoluje, následně realizuje a uvádí do užívání.
Požárně bezpečnostní řešení následně tvoří součást dokumentace požární ochrany (viz § 27 odst. 2 vyhlášky o požární prevenci zpracovávané právnickými a podnikajícími fyzickými osobami provozujícími činnost se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím. Pro úplnost je vhodné upozornit, že některé povinnosti na úseku požární ochrany vyplývají z požárně bezpečnostního řešení (např. povinnost obstarávat a zabezpečovat v potřebném množství a druzích věcné prostředky požární ochrany a požárně bezpečnostní zařízení a udržovat je v provozuschopném stavu podle § 5 odst. 1 písm. a) zákona o požární ochraně a podle § 2 odst. 1 vyhlášky o požární prevenci).
Stanovisko SP ČR
Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) navrhuje úpravu kontrol, zjednodušení pro dokumentaci pro rámcové povolení a jasné stanovení, že pro stavby kategorie 0 se výkresová část požárně bezpečnostního řešení nevyžaduje.
Celé stanovisko naleznete v sekci ke stažení. ⇣⇣⇣