Výsledky šetření SP ČR a ČNB za 4. čtvrtletí 2024
Hodnocení poptávky v závěru roku 2024 mezi respondenty bylo spíše skeptické. Navzdory sestupnému trendu v posledních dvou letech podniky nadále vnímají postupné zhoršování domácí i zahraniční poptávky. Bohužel ani výhled zakázek pro první polovinu letošního roku nadějím na výraznější oživení ekonomiky nepřidává.
Nedostatečná poptávka
Ve výsledcích pro vnímání poptávky je patrný soustavný pokles od konce roku 2022. Nedostatečná poptávka zůstává dle šetření jedním z hlavních faktorů omezujících růst. Ve 4. čtvrtletí převažovalo záporné hodnocení tuzemské (-14 %) i zahraniční poptávky (-9 %), a to výrazněji oproti situaci před rokem. Dochází tedy k dalšímu poklesu oproti slabé srovnávací základně.
„Obrat v letošním roce zatím není patrný. Důvěra podnikatelského sektoru ohledně vývoje poptávky je slabá i na základě konjukturálních průzkumů ČSÚ či Indexu nákupních manažerů. Index naznačuje úbytek zakázek a útlum průmyslu napříč kontinentem – tedy nejen u nás, ale i u našich hlavních obchodních partnerů. Nyní do toho vstupují zejména avizovaná protekcionistická opatření ze strany USA a vlády Donalda Trumpa. Nejistoty tak výrazně rostou a firmy jsou v jakémkoliv rozhodování velmi opatrné,“ doplňuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Graf 1 a 2 – Nedostatečná zahraniční a tuzemská poptávka
Obrat v očekávání zakázek stále nepřichází
Očekávání budoucích zakázek dle šetření dále oslabilo a pesimismus firem se v horizontu 3-6 měsíců prohloubil. Pro následujících 6 měsíců podniky očekávají oslabení zakázek o 14,5 % (vážené saldo rozdílu mezi optimistickými a pesimistickými výhledy).
Graf 3 – Vývoj očekávání zakázek pro následujících 6 měsíců - vážené saldo
Investiční sentiment zůstává negativní, zlepšení se očekává koncem roku
„Nepříliš příznivá ekonomická situace spojená se slabou poptávkou a nejistotami se promítá i v plánování investic ze strany podniků. Ačkoliv na počátku minulého roku firmy predikovaly zlepšení situace a alespoň dílčí oživení ekonomiky i podnikatelské sféry, očekávání se nakonec nepotvrdila a investiční aktivita vloni byla spíše utlumená.
V horizontu první poloviny roku očekávají podniky dle šetření bohužel další snížení investic. Oproti předešlým dvěma šetřením byly však pesimistické odhady zmírněny. Zároveň jsou firmy optimističtější pro horizont jednoho roku s tím, že za celý rok by k růstu investic nakonec dojít mohlo. Tato naděje pro dlouhodobější horizont zůstává citlivá na jakékoliv další negativní události, kde např. v důsledku geopolitického napětí či konfliktům může dojít k dalšímu poklesu sentimentu,“ shrnuje výsledky šetření B. Čížek.
Co se týče faktorů důležitých pro investiční rozhodování firem, oproti předešlým rokům nebylo ve 4. čtvrtletí patrné výrazné zhoršení podmínek. V historickém kontextu v posledních letech investicím nepomáhá nastavení úrokových sazeb, i když k určitému zlepšení sentimentu v posledním šetření došlo jak v případě nastavení úrokových sazeb ze strany ČNB, tak co se týče příznivějšího výhledu dostupnosti úvěrů v letošním roce.
Inflační očekávání klesá na úroveň inflačního cíle
Podniky v dřívějších šetřeních očekávaly zvýšené inflační tlaky a i po odeznění prudké inflační vlny v nedávné době se predikované hodnoty firem pohybovaly nad aktuálním cenovým vývojem a očekáváním ČNB. V průběhu roku však predikce inflace postupně klesla až k hodnotám poblíž inflačního cíle ČNB.
Pozitivnější zprávou je také letošní odhad nárůstu cen hlavních výrobních vstupů o 3,99 % a hlavních výrobních výstupů o 2,9 %, který se během posledních šetření taktéž výrazně zmírnil. Výsledky svědčí o stabilizaci inflačních očekávání jakožto klíčového předpokladu pro trvalé snížení inflačních tlaků v ekonomice. Zároveň je ale patrné, že zvýšení cen vstupů nejsou podniky schopny promítnout v cenách svých konečných výstupů z důvodu slabší poptávky, což jejich konkurenceschopnosti a investiční aktivitě nepřispívá.
Článek zpracován na základě výsledků statistického šetření ČNB a SP ČR v nefinančních podnicích ze 4. čtvrtletí 2024 (Podrobné údaje případně dostupné na stránkách ČNB v systému ARAD).