Americká cla na Kanadu, Mexiko a Čínu vstupují v platnost

25% cla na veškerý dovoz z Kanady a Mexika
Prezident Trump oznámil, že s účinností od dnešního dne zavádí cla na Kanadu a Mexiko podle International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) s cílem „bojovat proti mimořádné hrozbě pro národní bezpečnost USA, včetně našeho veřejného zdraví, kterou představuje nekontrolovaný obchod s drogami“. Tato cla zůstanou v platnosti, dokud americká administrativa nerozhodne jinak. Více informací naleznete zde:
Fact Sheet: President Donald J. Trump Proceeds with Tariffs on Imports from Canada and Mexico
Pravidlo „de minimis“ bude platit pro malé zásilky:
- Více informací pro Kanadu: Amendment to Duties to Address the Flow of Illicit Drugs across our Northern Border – The White House
- Více informací pro Mexiko: Amendment to Duties to Address the Situation at our Southern Border – The White House
Reakce Kanady a Mexika:
Kanada i Mexiko oznámily odvetná opatření v reakci na kroky USA. Kanadský premiér Justin Trudeau prohlásil, že Kanada věc nenechá bez odezvy a oznámil zavedení 25 % odvetných cel na americké zboží v hodnotě 155 miliard dolarů, počínaje zbožím v hodnotě 30 miliard dolarů. Mexiko také zvažuje konkrétní podobu odvetných kroků.
Dodatečné 20% clo na čínský dovoz
Podle americké administrativy "Čínská lidová republika nepřijala dostatečná opatření ke zmírnění krize s nelegálními drogami. Sekce 2(a) Výkonného nařízení 14195 se proto mění tak, že se slova „10 procent“ nahrazují slovy „20 procent“.“
Více informací naleznete zde:
Further Amendment to Duties Addressing the Synthetic Opioid Supply Chain in the People's Republic of China – The White House
Reakce Číny:
Čína dnes oznámila, že od 10. března zavede dodatečná cla až 15 % na některé americké zboží a omezí vývoz do 15 amerických společností. Nová čínská cla zahrnují americké zemědělské produkty, včetně kukuřice a sóji, na které budou uplatněna nová cla ve výši 15 % a 10 %.
Vyšetřování podle sekce 232 ohledně dovozu dřeva, řeziva a odvozených produktů do USA
Dne 2. března bylo ministerstvu obchodu nařízeno Bílým domem zahájit vyšetřování podle sekce 232 zákona o rozšíření obchodu (Trade Expansion Act) s cílem posoudit dopad dovozu dřeva, řeziva a jejich derivátů na národní bezpečnost.
Ministerstvo obchodu musí nejpozději do 270 dnů od data tohoto nařízení předložit zprávu prezidentovi.
Více informací naleznete zde:
Addressing the Threat to National Security from Imports of Timber, Lumber – The White House
Obchodní a investiční provázanost mezi eu a usa
Transatlantické ekonomické vztahy zůstávají pevnou a zásadní součástí globálního obchodu, s významným dopadem na tvorbu pracovních míst a hospodářský růst.
V roce 2023 dosáhl vývoz z USA do EU rekordních úrovní, přičemž export zboží činil 347 miliard dolarů, což podpořilo přibližně 1,29 milionu pracovních míst napříč Spojenými státy. Současně dosáhl vývoz služeb 427 miliard dolarů, což vedlo k vytvoření dalšího téměř 1 milionu pracovních míst. Naopak vývoz zboží z EU do USA v roce 2023 dosáhl 503 miliard eur a vývoz služeb činil 319 miliard eur.
Klíčovým faktorem transatlantické ekonomiky je však investiční aktivita. V roce 2022 dosáhly americké investice v EU hodnoty 2,7 bilionu dolarů, zatímco evropské investice v USA vytvořily ekonomickou aktivitu ve výši 2,4 bilionu dolarů, což přímo podpořilo 3,4 milionu pracovních míst ve Spojených státech. Tento rozsah investic zdůrazňuje důležitou roli vzájemných ekonomických vztahů, hluboké propojení mezi oběma regiony a poukazuje na společné přínosy pokračující spolupráce.
Další kroky
Svaz průmyslu a dopravy ČR před možnou celní válkou a jejími dopady nejen na evropské a české hospodářství dlouhodobě varuje. Vývoj obchodní politiky a mezinárodního obchodu a investic pokrýváme na našem webu, kde naleznete přehled dosavadního vývoje a také společný hlas byznysu z obou břehů Atlantiku volající po prohlubování spolupráce - přesný opak, čeho jsme momentálně svědky.
Tímto také vyzýváme členy, aby nás informovali o možném dopadu těchto opatření na jejich podnikatelské zájmy, včetně stávajících investic v USA, Kanadě a Mexiku, stejně jako potenciálních dopadů na trh EU v důsledku dodatečných cel uplatněných vůči Číně, Kanadě a Mexiku.