Barometr BUSINESSEUROPE – Evropa čeká na zásadní změny

Europe map

BUSINESSEUROPE, konfederace evropských zaměstnavatelských organizací, zveřejnila svůj každoroční Barometr reforem, který sleduje globální konkurenceschopnost Evropy či vyhodnocuje strukturální reformy. Na jeho vypracování se aktivně podíleli i experti Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Dokument naléhavě upozorňuje na soustavné zhoršování konkurenceschopnosti Evropy. Asociace napříč celým kontinentem mají vážné obavy o schopnost EU přilákat zahraniční investice a vnímají soustavné zhoršování atraktivity regionu. Zejména pak v souvislosti s deregulací podnikatelského prostředí v USA a záměry nové administrativy. 

Barometr popisuje hlavní bariéry, které ztěžují podnikání na kontinentu. V první řadě jsou to vysoké ceny energie v mezinárodní porovnání. Místním firmám, zejména těm průmyslovým, se totiž jen obtížně konkuruje, pokud se ceny elektřiny pro firmy pohybují na trojnásobku oproti USA nebo Číně (v případě zemního plynu je „mezera mezi EU a Spojenými státy ještě větší). Další vnímanou překážkou, která odrazuje řadu společností od jakékoliv aktivity na kontinentu, je nadměrná regulace. Tu vystihuje např. srovnání, kdy mezi roky 2019 a 2024 vydala americká administrativa přibližně 3 000 legislativních aktů, zatímco EU jich stihla vytvořit 13 000, tj. 4x více potenciální byrokratické zátěže. Na konkurenceschopnosti Evropy nepřidají ani další faktory jako je nedostatek pracovní síly nebo vysoká daňová zátěž. 

Výše uvedené překážky se projevují zejména v investiční atraktivitě EU, kdy se přibližně od roku 2022 pohybují přímé zahraniční investice z jiných regionů kolem nuly. Navíc okolo 85 % respondentů očekává další negativní vliv investic na Evropu v souvislosti s novou americkou administrativou a plánovanou tamější deregulací. Již nyní USA zaznamenávají vyšší produktivitu práce, úspěšnější rozvoj digitálních technologií a rychlejší pokrok v inovacích, což láká perspektivní podniky za oceán. 

Rozdíly mezi EU a USA jsou ale patrné i v tzv. tvrdých ukazatelích, kdy evropská ekonomika dlouhodobě zaostává za Spojenými státy. Zatímco v roce 2008 byl HDP v USA o 23 % vyšší oproti EU, v roce 2023 to bylo již o 42 %. Vnímaný rozdíl byl patrný i v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy USA zaznamenaly meziroční růst HDP o 2,5 %, zatímco v EU pouze o 1,1 %. Byrokratická zátěž na tzv. starém kontinentě se ale projevuje například i tím, že zatímco vnitřní obchod EU se od r. 2007 zvýšil jen zhruba o 20 %, objem vnitřního obchodu ve Spojených státech za stejnou dobu vyrostl o více než 70 %. 

Je patrné, že aby bylo možné odvrátit další zhoršování negativního trendu v EU a riskovat úbytek pracovních míst v řadě sektorů, je nutné učinit rázné kroky k řešení naznačených nedostatků. 

Podrobnější výsledky Barometru naleznete zde.

Související články