EU Summit o geopolitické situaci, konkurenceschopnost a obraně EU

Na agendě je pravidelná informace o situaci na Ukrajině, sankcích, návrhu ESVA na nový unijní nástroj na vojenskou pomoc Ukrajiny, využití imobilizovaných ruských aktiv a členství UE v EU, dále situace na Blízkém východě a hledání stabilizačních opatření. V části Konkurenceschopnost, budou projednány závěry ke Kompasu pro konkurenceschopnost a baličkům simplifikačních mechanismů. Důležitým tématem je i příprava Strategie pro vnitřní trh.
Rada pro COMPET ve svých závěrech z 24. května 2024 zdůraznila, že by strategie měla zahrnovat konkrétní kroky k dalšímu prohloubení vnitřního trhu a odstranění neopodstatněných administrativních překážek – zejména v sektoru služeb. Přestože služby tvoří téměř 70 % HDP EU a zaměstnanosti, podíl obchodu se službami uvnitř EU činí pouze 8 %, zatímco u zboží dosahuje 24 %. Nedostatečná integrace trhu služeb brzdí evropskou konkurenceschopnost, podle odhadů MMF odpovídají přetrvávající bariéry v této oblasti clům ve výši až 110 %. Kromě toho nízká produktivita práce v sektoru služeb negativně ovlivňuje evropský zpracovatelský průmysl, zejména v souvislosti s rostoucí mírou tzv. servitizace výroby.
Ve středu zájmu je i obranná politika EU. Na změnu bezpečnostního prostředí EU v posledních letech upozornila i Niinistöva zpráva z podzimu 2024. Svět je nebezpečnější a náchylnější ke krizím, EU tak musí být lépe připravena čelit nové realitě a zároveň v ní prosperovat, což vyžaduje změnu pohledu na úlohu Unie při zajišťování bezpečnosti, to by se mělo projevit i v unijním rozpočtu.
Shoda panuje na podstatném navýšení výdajů na obranu v horizontu následujících několika let. Rozpočtová pravidla EU umožňují v mimořádných časech realizovat mimořádná opatření a odchýlit se od plánů výdajů v případě výjimečné okolnosti mimo kontrolu vlády. Nutnost výrazného zvýšení výdajů na obranu je možné zohlednit při posuzování výše schodků státního rozpočtu.
Tradiční poselství BusinessEurope Evropské Radě
Evropští lídři musí jednat jednotně as nezbytným smyslem pro naléhavost, aby dobré úmysly o zlepšení konkurenceschopnosti proměnili v dostatečně silná opatření EU. V současném vysoce nejistém globálním prostředí je posílení Evropské unie a její ekonomické páteře naléhavější než kdy jindy. Silnější ekonomika vede k silnější vyjednávací páce k obraně evropských zájmů a snižuje škody způsobené ekonomickým nátlakem. Je to také základ pro převzetí obrovských investic potřebných k zajištění toho, aby se Evropská unie stala zodpovědnější za svou vlastní obranu a zároveň i nadále stála na straně Ukrajiny a jejího lidu.
BusinessEurope's Reform Barometer 2025 ukazuje, že nadměrná regulace, vysoké ceny energií a nedostatek pracovních sil jsou i nadále 3 hlavními faktory, které podkopávají investice v Evropě. Převážných 85 % našich národních členských federací věří, že program deregulace nové administrativy USA dále odkloní investice z Evropy. Vydávat konkrétní signály, že Evropská unie a její členské státy jdou do řeči o upřednostňování konkurenceschopnosti, je proto zásadní.
Nedávné návrhy Evropské komise jdou správným směrem. Zůstávají však nedostačující pro snížení rozdílu v nákladech na energii vůči našim hlavním konkurentům, snížení regulační zátěže na úroveň stravitelnou pro společnosti a dostatečné řešení problémů evropské konkurenceschopnosti. Je naléhavě nutné urychlit provádění opatření k řešení klíčových faktorů podkopávajících evropskou konkurenceschopnost.
Nepřehlédněte důležité dokumenty:
- BusinessEurope Reform Barometr 2025
- Message BusinessEurope to EU Council meeting on 20-21 March 2025
- Publikace BusinessEurope