Firmy budou moci využít pojištění exportu na Ukrajinu

České firmy se chtějí efektivně účastnit obnovy Ukrajiny

Vláda schválila Kapitálové posílení EGAP za účelem pojištění vývozních úvěrových rizik na Ukrajinu. Podnikatelé po programu dlouho volali a firmy z našich sousedních zemí, jako např. Polsko, Německo či Slovensko, měly k dispozici program pojištění exportu na Ukrajinu již od minulého roku. Jsme proto rádi, že se jej podařilo schválit a bude brzy spuštěn. Nicméně očekáváme, že o něj bude velký zájem především mezi malými a středními podniky, protože velké zakázky nedokáže svým objemem pokrýt. Maximální výše krytí jedné zakázky bude 3 miliony EUR, od firem ale evidujeme poptávku po pojištění v řádech desetinásobně vyšších. S veškerými našimi oficiálními připomínkami k programu, které vycházejí z průzkumu mezi členskými firmami Svazu, se můžete seznámit v našem stanovisku.

Viceprezident Svazu průmyslu Radek Špicar považuje nižší stamiliony za nedostatečnou sumu. „České firmy se chtějí aktivně zapojit do obnovy Ukrajiny, a pokud mají uspět, potřebují srovnatelné podmínky, jako mají podniky z Polska, Dánska a dalších zemí EU. Vláda si zatím neuvědomuje rozměr této příležitosti“. Uvolněnou částku na pojištění vývozu na Ukrajinu viceprezident Špicar označil za pilotní projekt. „Vláda by měla firmy jasně a včas ujistit, že pokud se pilot osvědčí, mohou podnikatelé počítat s dalším financováním, aby je svým přístupem neodradila“. Příkladem může být program EGAP PLUS, který se Svazu v loňském roce podařilo prosadit. Program byl na základě dočasného krizového rámce EU určen pro posílení likvidity firem zasažených ekonomickou krizí způsobenou ruskou agresí na Ukrajině. Program je k dispozici od začátku roku 2023, alokované prostředky ve výši 6,25 miliardy Kč jsou ale již teď (červenec) zcela vyčerpány. 

Dle odhadu Světové banky mohou náklady na poválečnou obnovu a rekonstrukci země dosáhnout až 600 miliard EUR. Zájem a zapojení českých firem na Ukrajině je také patrný z účasti na podnikatelské misi na Ukrajinu, kterou Svaz ve spolupráci s Hospodářskou komorou v těchto dnech pořádá. Jak potvrzuje ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu Lukáš Martin: „České firmy dokáží v mezinárodní konkurenci velmi dobře uspět, protože nabízejí kvalitní zboží a služby za konkurenceschopné ceny. Pokud však ostatní země nabízejí exportérům lepší státní podporu, jejich uplatnění se tím zhoršuje. Proto jsme rádi, že se ve spolupráci s EGAP a za podpory MPO a MF program schválil a firmy jej budou moci využívat.“

 

Související články