Mezinárodní trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023
Letošní ročník jabloneckého trienále probíhal v hlavní budově muzea od 16. června až do 7. dubna 2024. Hlavní výstavou projektu je tradičně přehlídka toho nejlepšího, co se během posledních tří let objevilo v užitkovém skle a bižuterii na českém trhu, pod názvem TRENDY. DESIGN. PRODUKCE. Své výrobky na ní představilo 48 firem, značek a studií z 5 evropských zemí. „I tentokrát jsme vybrali účastníky nejen z Česka, ale i Německa, Rakouska, Slovenska a Turecka, pokud přišli na český trh s novými, často inovativními produkty“ uvedl hlavní kurátor projektu Petr Nový. „Scénografie, která vizuálně nápaditě propojuje výrobky s obalovými materiály, je dílem designérské dvojice Boris Klimek – Lenka Damová,“ dodal. Nejlepší výrobky ocenila medailemi pětičlenná mezinárodní komise složená z odborníků z Česka, Německa, Polska, Španělska a Ukrajiny; pro muzeum je zhotovila jablonecká vyšší uměleckoprůmyslová škola. Svou cenu udělila i veřejnost, která hlasovala po celou dobu konání výstavy.
Společně s hlavní výstavou se návštěvníkům představí výstavní projekty CESTA KE HVĚZDÁM a MATERIÁL: SKLO – OBALY. Všechny lze navštívit do 12. listopadu.
CESTA KE HVĚZDÁM, instalovaná v atypické prosklené muzejní přístavbě, společně prezentuje díla tři talentovaných umělců do 35 let – Miroslavy Ptáčkové, Tomáše Prokopa a Františka Jungvirta, výrazných osobností nastupující generace sklářských výtvarníků, často již s mezinárodním renomé. V rámci slavnostního zahájení předali organizátoři letošním vystavovatelům několik cen. Cenu Svazu průmyslu a dopravy ČR si z rukou regionální manažerky pro Liberecký a Královéhradecký kraj Naděždy Vojtíškové převzala společnost LASVIT.
Přehlídku výrobků současných českých výrobců obalového skla nazvanou MATERIÁL: SKLO – OBALY návštěvníci mohli shlédnout ve stálé expozici skla. „Poprvé se naše muzeum aktivně zapojilo do tématiky ochrany životního prostředí a ukázalo sklo jako 100% a donekonečna recyklovatelný materiál. Na výstavu naváže edukační program pro veřejnost a školy zahrnující jak nové poznatky o recyklaci skla, tak dílnu zaměřenou na jeho upcyklaci – tedy využití skleněného výrobku za novým účelem“, poznamenala ředitelka muzea Milada Valečková.
V prosinci projekt trienále nabídne výstavu COMPUTER & JEWELLERY, rozvíjející téma stejnojmenného šperkařského sympozia. Jsou věnovány autorskému šperku reflektujícímu uvedené téma. Zatímco sympozia se zúčastní 5 umělců ze 3 zemí, na výstavě budou zastoupeny tři desítky šperkařů. V závěru roku bude také zahájeno symposium vánočních ozdob, které propojí trojici současných designérů s výrobci a společně vytvoří 3 originální kolekce, které obohatí stálou expozici muzea.
„Trienále je hlavním výstavním projektem muzea. Na minulý ročník 2020 zavítalo i přes covidová omezení více než 21 tisíc návštěvníků a věříme, že jich letos bude ještě více. Nabízíme jim samozřejmě i naše tři stálé expozice, když poslední z nich, věnovaná vánočním ozdobám, byla otevřena teprve vloni,“ dodala na závěr ředitelka muzea Milada Valečková.
Mezinárodnímu trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023 poskytli záštitu:
- Místopředseda vlády ČR a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš
- Ministr kultury České republiky Martin Baxa
- Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky
- Hejtman Libereckého kraje Martin Půta
- Primátor statutárního města Jablonec nad Nisou Miloš Vele
- Hospodářská komora České republiky
- Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR
- Svaz průmyslu a dopravy České republiky
- Svaz výrobců skla a bižuterie
Partneři projektu
- Ministerstvo kultury České republiky
- Liberecký kraj
- Statutární město Jablonec nad Nisou
- Nadace Preciosa
- Messe Frankfurt
Hlavní mediální partner: Česká televize
Mediální partneři: Český rozhlas Liberec, Designmag, Material Times, Sklář a keramik
Podrobnosti k programu Trienále
Seznam ocenění Mezinárodní trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023
TRENDY.DESIGN.PRODUKCE
Ceny mezinárodní komise ve složení:
- Jaroslav Polanecký, teoretik a pedagog, Univerzita J. E. Purkyně Ústí n. Labem, Fakulta umění a designu - předseda komise
- Paloma Pastor, ředitelka Real Fábrica de Cristales de La Granja, Španělsko
- Kazimierz Pawlak, Akademie umění a designu Wroclaw, Fakulta keramiky a skla, Katedra skla, Polsko
- Ostap Ivanyšyn, Akademie umění Lvov, Katedra sklářského umění, Ukrajina
- Thomas Kastl, ředitel sekce Dining veletrhu Ambiente, Messe Frankfurt, Německo
v kategorii Trendy:
v kategorii Design:
v kategorii Produkce:
Cena ministra kultury České republiky: Lukáš Jabůrek Studio, Jirkov
Cena Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky: KVETNA 1794, Strání – Květná
Cena Hospodářské komora České republiky: Floriánova huť, Častolovice
Cena Asociace sklářského a keramického průmyslu České republiky: CRYSTALEX, Nový Bor
Cena Svazu průmyslu a dopravy České republiky: LASVIT, Nový Bor
Cena ředitelky Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (Milada Valečková): RONA, Lednické Rovne, Slovensko
Medaile Mezinárodní trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023.
Navržená a vytvořena v limitované edici Střední uměleckoprůmyslovou školou a Vyšší odbornou školou v Jablonci nad Nisou, autor návrhu David Matura.