Státy EU se shodly na dočasném mechanismu korekce trhu s plynem

Na mimořádném zasedání Rady pro energetiku byl 19. prosince schválen návrh nařízení Rady o dočasném mechanismu korekce trhu s plynem, který by měl při vysokých cenách plynu snížit cenu plynu na TTF (virtuální obchodní uzel).
Návrh, který Evropská komise původně představila 22. listopadu, sklidil poměrně velkou kritiku, protože podmínky aktivace stropu byly velmi přísné a samotná výše stropu velmi vysoká. Komise v listopadu navrhovala, aby aktivace mechanismu stropu plynu na 275 EUR/MWh nastala v případě, že po dobu 14 dnů je cena na TTF vyšší o 58 EUR/MWh než referenční světová cena LNG. Podle tohoto návrhu by ani v případě opakování extrémně vysokých cen plynu v srpnu 2022 nedošlo k aktivaci mechanismu. Takové řešení nejen Svaz průmyslu, ale i řada států považovala za nefunkční a nesmyslné. České předsednictví již před jednáním 19. 12. avizovalo, že chce dosáhnout na jednání dohody.
Schválené nařízení Rady o dočasném mechanismu korekce trhu s plynem má podstatně lepší parametry než návrh Evropské komise. Do nařízení byly také doplněny podmínky, za kterých bude mechanismus deaktivován nebo přerušen. Výsledek jednání Rady, kterému předsedala ČR, lze proto ocenit. „Takový výsledek vyjednávání v situaci, kdy členské státy měly velmi rozdílné pohledy, považujeme za úspěch. Neměla by se tak v příštím roce opakovat situace z letošního léta, kdy byla po řadu dnů cena plynu nad 300 EUR/MWh,“ komentuje ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR Bohuslav Čížek a dodává „Každé vyjednané snížení, oproti původnímu návrhu EK je bezpochyby pozitivní. Cílem tohoto nástroje je mírnit extrémní výkyvy cen plynu a v těchto případech do určité míry i omezit náklady na národní řešení. Uvidíme ale, jak za daných podmínek bude fungovat v praxi. Zároveň 180 eur je stále velmi vysoká částka, proto dávají smysl národní opatření, jako je českou vládou přijaté nařízení o stanovení cen elektřiny a plynu. Stejně tak by stát neměl vzdávat ani vyjednávání o systémovějším řešení – tedy námi požadovaný funkčně nastavený decoupling.“
Svaz průmyslu vítá, že Rada ministrů hledá evropská řešení vysokých cen energie. „Nyní je třeba pracovat na dalších opatřeních, která povedou ke snížení ceny elektřiny a také zlevnění národních opatření – decoupling ceny elektřiny od ceny plynu a uvolnění emisních povolenek z rezervy tržní stability. To jsou návrhy, které je třeba urychleně dále na evropské úrovni diskutovat,“ říká ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR Bohuslav Čížek.
Jako dílčí pozitivní kroky lze vnímat i další finálně Radou pro energetiku potvrzené závěry týkající se nařízení o posílení solidarity prostřednictvím lepší koordinace nákupu plynu či urychlení povolování obnovitelných zdrojů. V některých případech, zejména u větších zdrojů, nařízení pro urychlení zavádění energie z obnovitelných zdrojů umožní další zjednodušení nad rámec aktuálně novelizovaného stavebního a energetického zákona v ČR (více informací k tzv. Lex OZE I – zde). Příkladem mohou být maximální termíny pro povolení jednotlivých obnovitelných zdrojů. Zároveň se v související REPowerEU směrnici zavádí tzv. kontaktní místa či povinnost stanovit vhodné oblasti pro obnovitelné zdroje energie, ve kterých by mělo být povolování ještě efektivnější.