Svaz se vyjádřil k připravované strategii EU pro startupy a scaleupy

Evropská komisařka Ekaterina Zacharievová připravuje strategii, která „zlepší rámcové podmínky pro začínající a rozvíjející se podniky“ (tzv. startupy a scaleupy). Tato strategie bude v souladu s prioritami uvedenými v politických směrech Komise na období 2024–2029, které se týkají zjednodušení regulačního rámce a odstranění administrativní zátěže pro inovativní společnosti a mají zajistit, aby začínající podniky v EU měly přístup ke kapitálu, který potřebují k rozšíření své činnosti na území Evropské unie. Strategie rovněž naváže na předchozí iniciativy, mimo jiné na balíček opatření na pomoc malým a středním podnikům a na nový evropský program inovací z roku 2022.
Strategie by měla navrhnout komplexní opatření, která budou řešit stávající překážky, s nimiž se startupy a scaleupy v EU potýkají, když se snaží rozvíjet na jednotném trhu. Hlavním cílem strategie bude proto zlepšit celkové rámcové podmínky pro startupy a scaleupy v EU prostřednictvím široké škály politických, finančních a legislativních opatření včetně snížení administrativní zátěže a zjednodušení právních předpisů. Bude stavět na tom, co již existuje na úrovni EU a na vnitrostátní úrovni.
Svaz průmyslu a dopravy ČR v rámci proběhlé konzultace ke strategii vyzval tvůrce politik, aby upřednostnili
- (i) zmírnění fragmentace evropského trhu,
- (ii) posílili kapitálové trhy motivací soukromých zdrojů financování a
- (iii) snížili regulační a administrativní zátěž, která brzdí růst.
Doporučuje také zavést doplňková opatření v oblasti veřejných zakázek a minimální koordinaci na úrovni EU v oblasti ESOP, aby se dále podpořil ekosystém příznivý pro inovace. Odstraněním těchto klíčových překážek budou mít evropské podniky lepší pozici v globální konkurenci a budou stimulovat udržitelný růst. V oblasti výzkumu a vývoje je třeba posílit financování EIC (v ideálním případě několikanásobně zvýšit jeho rozpočet) a pokračovat v kombinaci přímých grantů se smíšeným financováním. Nezbytné je také radikálně zjednodušit pravidla státní podpory pro VaV, zejména pokud jde o spolupráci mezi MSP a výzkumnými organizacemi či zvýšit hranici de minimis.
Celé znění vstupu SP ČR do konzultace ZDE.