Téměř miliarda korun do vodárenské infrastruktury. V nových cenách se odráží vysoká inflace a ceny energií
Představenstvo společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava schválilo novou výši vodného a stočného, která bude platit od 1. ledna 2023. V nových cenách se odráží situace v ekonomice z hlediska historicky bezprecedentní inflace a vysokých cen energií. Do obnovy a rozvoje vodárenské infrastruktury bude směřovat dle plánu více než 974 milionů korun.
Nová cena za odběr pitné vody (vodné) pro zákazníky na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku bude činit 59,99 korun za metr krychlový včetně 10% DPH, cena za odvádění a čištění odpadních vod bude nově 58,53 korun včetně DPH. U vodného představuje meziroční rozdíl 9,49 koruny (18,79 %), u stočného 13,66 koruny (30,44 %). Souhrnně jde o 23,15 koruny, tedy 24,27 % včetně 10% DPH. Souhrnně činí nové vodné a stočné 118,52 korun včetně 10% DPH.
„V kalkulaci vodného a stočného pro příští rok se odráží bezprecedentní situace v naší ekonomice z hlediska vysoké inflace a cen energií. Nová úroveň vodného a stočného nadále zůstává výrazně pod sociálně únosnou cenou, jak ji definuje Státní fond životního prostředí ČR. Ta pro náš region činí 138 korun za metr krychlový.
Téměř 478 milionů korun poputuje v roce 2023 do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod, více než 300 milionů do vodovodních sítí a 185 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu. Od roku 2000 investovaly SmVaK Ostrava do výroby a distribuce pitné vody téměř šest a půl miliardy korun. Téměř pět a půl miliardy směřovalo do odvádění a čištění vody odpadní. Celkem tedy společnost investovala 12 miliard korun a další významné prostředky využila na opravy a údržbu majetku.