Stanovisko Svazu průmyslu a dopravy ČR k Návrhu na změnu programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací SIGMA
Z materiálu:
Návrh na změnu programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací SIGMA předkládá Technologická agentura České republiky (TA ČR).
Obsahově program navazuje na programy ZÉTA, ÉTA, GAMA 2, DELTA 2 z portfolia TA ČR a zahrnuje i implementaci unijních nástrojů.
Nově bude TA ČR prostřednictvím programu SIGMA podporovat také projekty typu centra kompetence, které byly dosud financovány v samostatném programu Národní centra kompetence. V tomto programu již TA ČR neplánuje vyhlásit další veřejnou soutěž.
Změna programu SIGMA se předkládá zejména s potřebou vyhlásit další VS na podporu dlouhodobých výzkumných záměrů v délce až 8 let. Ty budou realizovány konsorcii výzkumných organizací a firem zaměřené na aplikovaný výzkum v oblasti vybraných strategických technologií – umělé inteligence, polovodičů a kvantových technologií, které budou směřovat k vytvoření národních center výzkumu. DC5 se tedy bude orientovat na dlouhodobé priority vlády, a to formou podpory dlouhodobých technologických projektů. Tato témata veřejných soutěží v DC5 budou z tohoto důvodu schvalována Radou pro výzkum, vývoj a inovace.
Hlavní úpravy v návrhu na změnu programu SIGMA obsahují prodloužení doby trvání programu o 6 let a nová doba trvání programu je 14 let celkem. Program se tak bude implementovat v rozmezí let 2022–2035. Současně s tím je navrhováno navýšení rozpočtu z původních 7 140 mil. Kč ze státního rozpočtu na 14 865 mil. Kč ze státního rozpočtu.
Stanovisko Svazu průmyslu:
Svaz nesouhlasí se zdůvodněním potřeby prodloužení programu SIGMA, založeném na podpoře dlouhodobých projektů trvajících 8 let, které by měly být řešeny konsorcii výzkumných organizací a firem se zaměřením na klíčové strategické technologie. Požaduje tuto potřebu, se kterou plně souhlasí, řešit návrhem samostatného programu. Program Národní centra kompetence se osvědčil, navíc měl vlastní rozpočet.
V případě prodloužení programu by měly být navýšeny pouze výdaje na relevantní dílčí cíle (tj. DC 5).
Žádá upřesnit fakt, že technologie jsou nejen ty nově se rodící, ale také technologie nové, které se integrují do stávajících technologií a že jsou tu také technologie existující, které se stále zdokonalují, a to např. v popisu DC5
Celé stanovisko zde.